اخبار فوری
صفحه اصلی / آخرین اخبار / اهم اخبار / همزمان با هفته قوه قضائیه /دیدار مدیر کل وکارکنان زندانهای استان آذربایجان شرقی به همراه مسئولین ارشد قضایی استان با نماینده ولی فقیه در استان

همزمان با هفته قوه قضائیه /دیدار مدیر کل وکارکنان زندانهای استان آذربایجان شرقی به همراه مسئولین ارشد قضایی استان با نماینده ولی فقیه در استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان مدیر کل  وکارکنان زندانهای استان به همراه مسئولین ارشد قضایی استان با حجت‌الاسلام والمسلمین سید آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی دیدار کردند.

در این دیدار صمیمی رئیس کل دادگستری استان با تبریک بمناسبت هفته قوه قضائیه و تسلیت به مناسبت شهادت آیت الله شهید دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفایش و اعلام وفاداری نسبت به آرمانهای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) یکی از اهداف مهم تشکیلات قضایی، توجه به حقوق عامه اعلام کرد و گفت: در سال ۹۶ برای بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی و دولتی در استان سند صادر شد و از بالغ بر هشت هزار هکتار اراضی تصرف شده به ارزش بیش از ۳۳۳ میلیارد تومان رفع تصرف شد و در اختیار دولت قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری به اقدامات مهم دادگستری استان در کاهش جمعیت کیفری و رسیدگی به وضعیت زندانیان اشاره کرد و اعلام داشت: در خصوص تعمیر و تجهیز فضای داخلی زندان های استان مخصوصاٌ زندان تبریز وزندان مراغه اقدامات خوبی انجام گرفته و مقدمات انتقال زندان تبریز به خارج از شهر فراهم شده است.

رئیس کل دادگستری استان با بیان این‌که طی سال گذشته نزدیک به ۷۷۰ هزار فقره پرونده وارد سیستم قضایی دادگستری استان شده است افزود:هفت تا هشت درصد از آرای این تعداد پرونده، در دادگاه های تجدید نظر استان نقض شده و از مجموع آرایی که در دادگاه های تجدید نظر مورد رسیدگی قرار گرفته و قطعیت یافته، تعداد ۶۵۹۹ فقره با درخواست اعاده دادرسی بررسی شده و تنها  ۳۹۹ فقره برای اعاده دادرسی به تهران ارسال شده که نشان دهنده افزایش اتقان آراء است.

حکمتعلی مظفری افزود: سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار ساعت برای کارکنان قضایی دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برگزار شده است.

وی متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها در دادسرا را ۴۵ روز ، و در دادگاه های حقوقی و کیفری را ۸۶ روز اعلام کرد و علت افزایش زمان رسیدگی به پرونده ها در دادگاه های تجدیدنظر تا چندین ماه را اِعمال ماده ۴۱۵ قانون آیین دادرسی کیفری و الزام قانون به تعیین وقت رسیدگی دانست.

در ادامه حجت الاسلام آل هاشم  نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ضمن تبریک هفته قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه رکن رکین نظام جمهوری اسلامی ایران برای برقراری امنیت اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی در جامعه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در ادامه افزود: در صورتی که قوه قضائیه از استقلال و اقتدار کافی برخوردار باشد سلامت و امنیت جامعه در تمام زمینه ها تضمین خواهد شد.

امام جمعه تبریز احیا و استیفای حقوق مشروع مردم را از وظایف اصلی این قوه اعلام کرد و افزود: برای دستیابی به این هدف والا باید با افراد متخلف با جدیت و قاطعیت برخورد شده و استمرار داشته باشد.

وی تقوا و نگاه بی طرفانه در وقایع و جریانات مختلف را در کار قضایی بسیار با اهمیت دانست و گفت: اقتدار و اعتماد لازم به قوه قضائیه باعث جاری شدن عدل در برابر ظلم، تجاوز و فساد خواهد شد که کارکنان خدوم این قوه باید برای این هدف مقدس و متعالی تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب در مورد برخوردها و حرکتهای انقلابی گفت: این موضوع به منزله تندروی نیست بلکه باید با خرد و دلسوزی و قاطعیت به موقع و هدفمند عمل شود که این رفتار لازمه موفقیت در دادگستری است.

وی دقت و سرعت را در رسیدگی به پرونده های قضایی را مطالبه عمومی مردم دانست و گفت با شفاف سازی و حضور در بین مردم می توانیم اعتماد مردم را به نظام جلب کرده جلوی آسیبهای وارده به نظام را بگیریم.

امام جمعه تبریز افزود: زیر سؤال بردن عملکرد این قوه خطر بزرگی است که نقطه شروع فساد درکشور خواهد شد و با برخورد قاطع با متخلفان در این قوه میتوان جلوی آسیبهای وارده به پیکره قوه قضائیه را گرفت.

وی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتربهشتی بنیانگذار تشکیلات قضایی در کشور گفت وی بارها مورد آماج تهمت ها قرار گرفت اما با صداقت و تقوایی که داشت، امام درباره ایشان فرمود بهشتی یک ملت بود.

وی در خاتمه افزود: باید رفتار این شهید والامقام الگوی اصلی در کار قضایی باشد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره روابط عمومی

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*