اخبار فوری
صفحه اصلی / آخرین اخبار / زندان ها در رسانه ها / معاون اول قوه قضاییه:کمک به سازمان زندان‌ها از طریق بودجه‌های سنواتی کارساز نیست/کارهای مهمی در حوزه اصلاح و تربیت زندانیان در دست اجراست/مردم می‌توانند زمینه اشتغال زندانیان آزاد شده را فراهم کنند

معاون اول قوه قضاییه:کمک به سازمان زندان‌ها از طریق بودجه‌های سنواتی کارساز نیست/کارهای مهمی در حوزه اصلاح و تربیت زندانیان در دست اجراست/مردم می‌توانند زمینه اشتغال زندانیان آزاد شده را فراهم کنند

معاون اول قوه قضاییه گفت: سازمان زندان‌ها نیازمند حمایت فوق‌العاده دولت و مجلس است.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در نشست با رییس و مدیران سازمان زندان‌ها گفت: کار زندانبانی و نگهداری زندانیان کار دشواری است و به خصوص که زندانبانی صرفا این نیست که به هر شکل ممکن از زندانی نگهداری کند بلکه در جهت اصلاح و تربیت زندانی نیز تلاش می کند تا پس از آزادی از زندان زندگی بهتری داشته باشد و در واقع در داخل زندان اگر می تواند در دوران محکومیتش در زندان حرفه ای یاد بگیرد تا بیرون از زندان بیکار نماند و عمرش تلف نشود.

وی گفت: در واقع احساس مسئولیتی که درباره زندانی و خانواده زندانی در جمهوری اسلامی ایران برعهده داریم بر مسئولیت ما می افزاید.

معاون اول قوه قضاییه افزود:خوشبختانه در دوره‌های مختلف مدیریت سازمان زندان ها به‌ویژه این دوره، اهتمام ویژه‌ای به اصلاح و تربیت زندانیان، ارتقای سواد زندانیان و بهداشت زندانیان شده است.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه ظرفیت اسمی زندان‌ها و تعداد زندانیان موضوع مهمی است، گفت: ممکن است در یک زمانی که این زندانی ها جانمایی شده بودند این امکانات مناسب بوده باشد اما اکنون باید به مکان های مناسب منتقل شود به ویژه محدودیت هایی برای سازمان زندان ها و خانواده زندانیان برای ملاقات با زندانیان وجود دارد و در واقع تجهیزات آن متناسب با روز نیست.برخی از ساختمان‌ها قدیمی و فرسوده شده است و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی آن متناسب با امروز نیست‌.

اژه ای تصریح کرد: همیشه ۴۰ و اندی درصد از زندانیان ما به‌ صورت مستقیم در ارتباط با مواد مخدر هستند که نگهداری آنها و جلوگیری از آسیب‌ زدن به سایرین نیاز به امکانات ویژه دارد و امروز سازمان زندان‌ها از این امکانات محروم است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: اگر دستگاه های دولتی به طور درست وظایف خود را انجام دهند، بی شک تعداد زندانیان کاهش پیدا می کند.

وی گفت: اگر دستگاه‌های مختلف در مسئله پیشگیری از وقوع جرم همکاری لازم را انجام دهند، کمک بسیاری را به سازمان زندان ها در راستای کاهش زندانیان کرده اند و این موضوع در دستور شورای نگهبان نیز قرار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای تاکید کرد: بیشتر جرایم به دلیل فقر است و اگر مردم کمک کنند دیگر مجرم به فکر انجام جرم نمی افتد.

وی با بیان اینکه مردم خیر و نیکوکار هستند و در بسیاری از عرصه های کشور کمک می‌کنند، افزود: این هنر صدا و سیما و ستاد دیه است تا مردم را به کمک تشویق کنند، مردم می‌توانند زمینه اشتغال زندانیان آزاد شده را فراهم کنند، البته دولت هم باید زمینه اشتغال را ایجاد کند و در این راستا مردم هم باید همراه دولت باشند.

وی با اشاره به کمک دولت و مجلس به سازمان زندان‌ها گفت: اگر این کمک‌ها به‌ صورت عادی باشد به هدف‌گذاری انجام‌ شده نمی‌رسیم، بلکه نیازمند حمایت فوق‌العاده دولت و مجلس هستیم. اگر دولت واقعاً امکان اینکه کمک ویژه‌ای ظرف دو سه سال انجام دهد تا زندان‌ها از این وضعیت حداقل در بحث ساختمان خارج شود را ندارد، دولت و مجلس اجازه بدهند در تعدادی از پرونده‌های اقتصادی، بخشی از جریمه‌های نقدی به سازمان زندان‌ها اختصاص یابد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: در یک پرونده در چند سال اخیر، ۷۰۰ میلیارد به خزانه واریز شد. ما در اینجا کسری دو الی سه هزار میلیارد تومانی داریم و کمک از طریق بودجه‌های سنواتی کارساز نیست. دستگاه‌های مختلف مثل شهرداری‌ها، یکسری امکانات و اختیارات دارند که اگر کمک کنند، یک مقدار فشارها به سازمان زندان ها کم می‌شود. برنامه ششم وظایفی را پیش‌بینی کرده و باید همت‌مان بر اجرای آن باشد. اگر اجرا نشود فایده‌ای ندارد، این برنامه وظایفی را برای سازمان زندان‌ها و قوه‌ قضاییه پیش‌بینی کرده و از آقای جهانگیر تقاضا دارم معاونت حقوقی خود را مکلف به مطالعه دقیق آن کند تا از ظرفیت‌های موجود در آن استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه در قانون در ارتباط با مجازات‌های جایگزین دست قضات تا حدودی باز گذاشته شده و آیین‌نامه‌های لازم نیز تدوین شده تا افراد کمتر محکوم به حبس شود، گفت: اگر در زندان دیدید قراری صادر شده و تودیع آن طول کشیده، به قاضی مربوطه و رؤسای کل منعکس کنید. اگر توانستید موارد حائز اهمیت را به حوزه ریاست و خود من نیز منعکس کنید تا پیگیری و روندها اصلاح شود.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: من خوشحال هستم که از نزدیک با برخی از این مشکلات آشنا شدم؛ البته این مشکلات را قبلا شنیده بودم؛ اما اکنون بیشتر شنیدم و سعی می کنم که از خود محیط زندان‌ها هم بازدیدی داشته باشم.

معاون اول قوه قضاییه در پایان با بیان اینکه کار زندانبانی کاری سخت و دشوار است گفت: امروز توفیق شد که در خدمت همکاران خود در سازمان زندان‌ها باشیم. حقیقتا مدیران سازمان تلاش وافری دارند که به زندانیان بیش از گذشته رسیدگی شود و در جهت رفاه، آسایش،‌ بهداشت، اصلاح و امور خانواده زندانیان درحال تلاش هستند.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره روابط عمومی

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*